  • RMCF2512FT1R78
RMCF2512FT1R78
advertisement
Manufacturer No:
RMCF2512FT1R78
HK JDW NO:
762-RMCF2512FT1R78
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
RMCF2512FT1R78
Description:
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 1.78Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCF2512FT1R78
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RMCF
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    1.78Ohm
  • Voltage - Rated
    500V
  • Power Rating
    1W
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm