  • RMCP2010FT1K07
RMCP2010FT1K07
advertisement
Manufacturer No:
RMCP2010FT1K07
HK JDW NO:
762-RMCP2010FT1K07
Datasheet:
RMCP2010FT1K07
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCP Series, Thick Film, 1.07kOhm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCP2010FT1K07
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.07kOhm
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm