  • RMCP2010FT22K1
RMCP2010FT22K1
advertisement
Manufacturer No:
RMCP2010FT22K1
HK JDW NO:
762-RMCP2010FT22K1
Datasheet:
RMCP2010FT22K1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCP Series, Thick Film, 22.1kOhm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCP2010FT22K1
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    22.1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm