  • RMCP2512FT3R40
RMCP2512FT3R40
advertisement
Manufacturer No:
RMCP2512FT3R40
HK JDW NO:
762-RMCP2512FT3R40
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
RMCP2512FT3R40
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCP Series, Thick Film, 3.4Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCP2512FT3R40
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    3.4Ohm
  • Power Rating
    2W
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm