  • RMCS0603FT90K9
RMCS0603FT90K9
advertisement
Manufacturer No:
RMCS0603FT90K9
HK JDW NO:
762-RMCS0603FT90K9
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RMCS0603FT90K9
Description:
FIXED RESISTOR RMCS Series, Thick Film, 90.9kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RMCS0603FT90K9
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    90.9kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm