  • RN731JLTD7501B25
RN731JLTD7501B25
advertisement
Manufacturer No:
RN731JLTD7501B25
HK JDW NO:
430-RN731JLTD7501B25
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 7.5kOhm, 0.1%,
Step5Bar-code shipping tag
RN731JLTD7501B25
  • Type
    Parameter
    Select All
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    2.012816mg
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    7.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    ULTRA PRECISION
  • HTS Code
  • Power Rating
    63mW
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    450μm
  • Length
    1.6mm