  • RNC55J5762BSRE6
RNC55J5762BSRE6
advertisement
Manufacturer No:
RNC55J5762BSRE6
HK JDW NO:
873-RNC55J5762BSRE6
Package:
Axial
Datasheet:
RNC55J5762BSRE6
Description:
FIXED RESISTOR, 57.6kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNC55J5762BSRE6
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    57.6kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Packing Method
    TR, 7.5 INCH
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Lead Diameter
    0.64 mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±0.1%