  • RNCF0402BTC1K65
RNCF0402BTC1K65
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0402BTC1K65
HK JDW NO:
762-RNCF0402BTC1K65
Datasheet:
RNCF0402BTC1K65
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.65kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0402BTC1K65
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.65kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm