  • RNCF0402DTE2K05
RNCF0402DTE2K05
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0402DTE2K05
HK JDW NO:
762-RNCF0402DTE2K05
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RNCF0402DTE2K05
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.05kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0402DTE2K05
    Select All
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Power Rating
    63mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    2.05kOhm