  • RNCF0402TKY1K15
RNCF0402TKY1K15
advertisement
Manufacturer No:
RNCF0402TKY1K15
HK JDW NO:
762-RNCF0402TKY1K15
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
RNCF0402TKY1K15
Description:
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 1.15kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.01%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RNCF0402TKY1K15
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.01%
  • Temperature Coefficient
    ±5ppm/°C
  • Resistance
    1.15kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    63mW
  • Construction
    Chip
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height Seated (Max)
    0.014 0.35mm