  • RNF14BTC1K58
RNF14BTC1K58
advertisement
Manufacturer No:
RNF14BTC1K58
HK JDW NO:
762-RNF14BTC1K58
Package:
Axial
Datasheet:
RNF14BTC1K58
Description:
FIXED RESISTOR, 1.58kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 16301
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RNF14BTC1K58
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    RNF
  • Size / Dimension
    0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1.58kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Diameter
    0.56 mm