  • RNF14FTD2R80
RNF14FTD2R80
advertisement
Manufacturer No:
RNF14FTD2R80
HK JDW NO:
762-RNF14FTD2R80
Datasheet:
RNF14FTD2R80
Description:
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.8Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNF14FTD2R80
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RNF
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.8Ohm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Diameter
    0.56 mm