  • RNMF12FTD11K5
RNMF12FTD11K5
advertisement
Manufacturer No:
RNMF12FTD11K5
HK JDW NO:
762-RNMF12FTD11K5
Datasheet:
RNMF12FTD11K5
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 11.5kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
RNMF12FTD11K5
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Diameter
    2.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    11.5kOhm