  • ROF-78E3.3-0.5SMD-R
ROF-78E3.3-0.5SMD-R
advertisement
Manufacturer No:
ROF-78E3.3-0.5SMD-R
Manufacturer:
Recom Power
HK JDW NO:
655-ROF-78E3.3-0.5SMD-R
Package:
4-SMD Module
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 500MA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ROF-78E3.3-0.5SMD-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD Module
  • Surface Mount
    NO
  • Weight
    1g
  • Operating Temperature
    -40°C~75°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    INNOLINE ROF-78E (E-Series)
  • Size / Dimension
    0.53Lx0.49W x 0.18 H 13.5mmx12.5mmx4.5mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    13.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-N4
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    84%
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    500mA
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    500mA
  • Output Power
    2W
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Current - Output 1
    500mA
  • Max Output Power
    1.65W
  • Isolation
    Non-Isolated
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Max Input Voltage (DC)
    36V
  • Min Input Voltage (DC)
    5V
  • Height
    3mm