  • RP73PF1J4K42BTDF
RP73PF1J4K42BTDF
advertisement
Manufacturer No:
RP73PF1J4K42BTDF
HK JDW NO:
792-RP73PF1J4K42BTDF
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RP73PF1J4K42BTDF
Description:
FIXED RESISTOR RP73P, Holsworthy Series, Thin Film, 4.42kOhm, 0.167W 1/6W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RP73PF1J4K42BTDF
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    4.42kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.167W 1/6W
  • Voltage - Rated
    100V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    166mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    167mW
  • Depth
    800μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • ELV
    Compliant
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RP73P, Holsworthy
  • Published
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%