  • RPC1206JT130K
RPC1206JT130K
advertisement
Manufacturer No:
RPC1206JT130K
HK JDW NO:
762-RPC1206JT130K
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RPC1206JT130K
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RPC Series, Thick Film, 130kOhm, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RPC1206JT130K
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    130kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.333W 1/3W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    333mW
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RPC
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
  • Tolerance
    ±5%