  • RPC2010KT150R
RPC2010KT150R
advertisement
Manufacturer No:
RPC2010KT150R
HK JDW NO:
762-RPC2010KT150R
Package:
2010 (5025 Metric)
Datasheet:
RPC2010KT150R
Description:
FIXED RESISTOR RPC Series, Thick Film, 150Ohm, 0.75W 3/4W, ±10%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
RPC2010KT150R
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2010 (5025 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    150Ohm
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Working Voltage
    400V
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm