  • RPS-300-24-C
RPS-300-24-C
advertisement
Manufacturer No:
RPS-300-24-C
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-RPS-300-24-C
Package:
Datasheet:
RPS-300-24-C
Description:
Quantity:
In Stock : 339
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RPS-300-24-C
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C With Derating
  • Series
    RPS-300 (300W)
  • Size / Dimension
    5.11Lx3.39W x 1.69 H 129.8mmx86.1mmx42.9mm
  • Feature
    Adjustable Output, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    200W 300W Forced Air
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    92.5%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Current - Output (Max)
    8.33A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC 127V~370VDC
  • Output Power
    200W