  • RPS-400-36-TF
RPS-400-36-TF
advertisement
Manufacturer No:
RPS-400-36-TF
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-RPS-400-36-TF
Package:
Datasheet:
RPS-400-36-TF
Description:
Quantity:
In Stock : 5
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RPS-400-36-TF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -30°C~70°C With Derating
  • Series
    RPS-400 (400W)
  • Size / Dimension
    5.11Lx3.39W x 2.62 H 129.8mmx86.1mmx66.5mm
  • Feature
    Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    252W 403W Forced Air
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    94%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Voltage - Output 1
    36V
  • Current - Output (Max)
    7A
  • Voltage - Input
    80V~264VAC 113V~370VDC
  • Output Power
    403.2W