  • RPSG-160-12
RPSG-160-12
advertisement
Manufacturer No:
RPSG-160-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-RPSG-160-12
Package:
Datasheet:
RPSG-160-12
Description:
Quantity:
In Stock : 157
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
RPSG-160-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C With Derating
  • Series
    RPS-160 (160W)
  • Size / Dimension
    5.00Lx3.00W x 1.36 H 127.0mmx76.2mmx34.6mm
  • Feature
    Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Household Appliances, Medical
  • Power (Watts)
    109W 155W Forced Air
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    4kV
  • Output Voltage
    12V
  • Max Current Rating
    2A
  • Current - Output (Max)
    9.1A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC 127V~370VDC
  • Output Current
    12.9A
  • Output Power
    159.8W
  • Max Output Power
    159.8W
  • Minimum Load Required
    No
  • Max Input Current
    2A
  • Height
    35.56mm