  • RT0201BRE0740K2L
RT0201BRE0740K2L
advertisement
Manufacturer No:
RT0201BRE0740K2L
HK JDW NO:
898-RT0201BRE0740K2L
Datasheet:
RT0201BRE0740K2L
Description:
RT Series, Thin Film, 40.2kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
RT0201BRE0740K2L
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    25V
  • Power Rating
    50mW
  • Height Seated (Max)
    0.010 0.26mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    40.2kOhm