  • RT0805FRD0741K2L
RT0805FRD0741K2L
advertisement
Manufacturer No:
RT0805FRD0741K2L
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-RT0805FRD0741K2L
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
RT0805FRD0741K2L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RT0805FRD0741K2L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    RT
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    41.2kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm