  • RT0805FRE07487RL
RT0805FRE07487RL
advertisement
Manufacturer No:
RT0805FRE07487RL
HK JDW NO:
898-RT0805FRE07487RL
Datasheet:
RT0805FRE07487RL
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 487Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5881
Step5Bar-code shipping tag
RT0805FRE07487RL
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    RT
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    487Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    150V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm