  • RT500AS1000KB
RT500AS1000KB
advertisement
Manufacturer No:
RT500AS1000KB
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-RT500AS1000KB
Package:
Datasheet:
Description:
Res Wirewound POT 100 Ohm 10% 500W 1(Elec)/1(Mech)Turn 10mm (158 X 143 X 154.5mm) Solder Lug Panel Mount Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RT500AS1000KB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Type
    Potentiometer
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    320°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power Rating
    500W
  • Depth
    143mm
  • Military Standard
    Not
  • Number of Turns
    1
  • Hole Diameter
    12 mm
  • Height
    154.5mm
  • Length
    158mm