  • RTL035N03TR
RTL035N03TR
advertisement
Manufacturer No:
RTL035N03TR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-RTL035N03TR
Package:
6-SMD, Flat Leads
Datasheet:
RTL035N03TR
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 56m Ω @ 3.5A, 4.5V 350pF @ 10V 6.4nC @ 4.5V 6-SMD, Flat Leads
Quantity:
In Stock : 2054
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
RTL035N03TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD, Flat Leads
  • Number of Pins
    6
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    79MOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    3.5A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    1W Ta
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    1W
  • Turn On Delay Time
    9 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    56m Ω @ 3.5A, 4.5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1.5V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    350pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3.5A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    6.4nC @ 4.5V
  • Rise Time
    25ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    2.5V 4.5V
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Turn-Off Delay Time
    32 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    3.5A
  • Threshold Voltage
    1.5V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    12V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    30V
  • Height
    770μm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.7mm