  • RW1S0BAR300JE
RW1S0BAR300JE
advertisement
Manufacturer No:
RW1S0BAR300JE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-RW1S0BAR300JE
Package:
2512 J-Lead
Datasheet:
RW1S0BAR300JE
Description:
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 300mOhm, ±5%, -55°C~150°C
Quantity:
In Stock : 107
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RW1S0BAR300JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    2512 J-Lead
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RW
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.246Lx0.136W 6.25mmx3.45mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    J-Lead
  • Temperature Coefficient
    ±90ppm/°C
  • Resistance
    300mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    6234
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    3.45mm
  • Height Seated (Max)
    0.141 3.58mm