  • RW2R0DA1R00JE
RW2R0DA1R00JE
advertisement
Manufacturer No:
RW2R0DA1R00JE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-RW2R0DA1R00JE
Package:
4524 J-Lead
Datasheet:
RW2R0DA1R00JE
Description:
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 1Ohm, ±5%, -55°C~150°C
Quantity:
In Stock : 83
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RW2R0DA1R00JE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    4524 J-Lead
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.455Lx0.240W 11.56mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    1Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    100V
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
    4624
  • Height
    5.8674mm
  • Height Seated (Max)
    0.231 5.87mm