  • RW2S0CBR240J
RW2S0CBR240J
advertisement
Manufacturer No:
RW2S0CBR240J
HK JDW NO:
547-RW2S0CBR240J
Package:
4122 J-Lead
Datasheet:
RW2S0CBR240J
Description:
FIXED RESISTOR RW Series, Wirewound, 240mOhm, ±5%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
RW2S0CBR240J
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    4122 J-Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.407Lx0.226W 10.34mmx5.74mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±90ppm/°C
  • Resistance
    240mOhm
  • Voltage - Rated
    100V
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Construction
    Pedestal Mount
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
    4023
  • Height
    5.7658mm
  • Height Seated (Max)
    0.227 5.77mm