  • RWM06344R70JS09E1
RWM06344R70JS09E1
advertisement
Manufacturer No:
RWM06344R70JS09E1
Manufacturer:
Vishay Sfernice
HK JDW NO:
875-RWM06344R70JS09E1
Package:
Axial
Datasheet:
RWM06344R70JS09E1
Description:
FIXED RESISTOR, 4.7Ohm, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 6088
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RWM06344R70JS09E1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~350°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RWM
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.291Diax1.327L 7.40mmx33.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±75ppm/°C
  • Resistance
    4.7Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    7W
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    8W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Rated Power Dissipation (P)
    8W
  • Diameter
    7.4mm