  • RWR74S17R4FSBSL
RWR74S17R4FSBSL
advertisement
Manufacturer No:
RWR74S17R4FSBSL
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-RWR74S17R4FSBSL
Package:
Axial
Datasheet:
RWR74S17R4FSBSL
Description:
17.4Ohms, 5W, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
RWR74S17R4FSBSL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR74S
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    17.4Ohms
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    5W
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Length
    22.225mm
  • Width
    7.92mm