  • RWR89S2940FSBSL
RWR89S2940FSBSL
advertisement
Manufacturer No:
RWR89S2940FSBSL
HK JDW NO:
873-RWR89S2940FSBSL
Datasheet:
RWR89S2940FSBSL
Description:
294Ohms, 3W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
RWR89S2940FSBSL
  • Factory Lead Time
    29 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Military, Moisture Resistant
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    294Ohms
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    3W
  • Power Rating
    3W
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Failure Rate
    S (0.001%)
  • Length
    14.224mm
  • Width
    4.75mm