  • S-8356M33MC-MEST2G
S-8356M33MC-MEST2G
advertisement
Manufacturer No:
S-8356M33MC-MEST2G
HK JDW NO:
724-S-8356M33MC-MEST2G
Description:
5 Terminals 0.9V~10V DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 1 Outputs 300kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
S-8356M33MC-MEST2G Overview
With a SC-74A, SOT-753 package, the switching controller is suitable for a wide range of applications. For outputs of 1, this dc motor controller is suitable. An enclosure of Tape & Reel (TR) is used to package the PMIC. Transistor Driver dc switching's outputs (s) can be handled by it. Voltages 0.9V~10V are the dc control's supply voltage and operating voltage, respectively. A -40°C~85°C TA dc switcher is not a problem. It can switch at 300kHz. The Surface Mount allows it to be used for dc dc regulator in general. For efficient switching control, the dcdc regulator features Enable. Switch converters are connected to ICs with SWITCHING CONTROLLER analog outputs. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. A variety of dc switching's functions can be performed on 5 terminations. PULSE WIDTH MODULATION is an example of one of the control techniques these dc dc converter ics adapt. 3.3V nominal DC switcher's voltage input. It is recommended that the input voltage of the dc dc voltage regulator be 0.9V. DC regulator outputs 3.3V voltage according to the test statistics. The value of DC to DC voltage regulator is set at ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM in order to fulfill the requirements more effectively. A value of 0.08A is output as the maximum value of current.
S-8356M33MC-MEST2G Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 300kHz
ALSO HAS CONTROL TECHNIQUE OF PFM
S-8356M33MC-MEST2G Applications
There are a lot of ABLIC U.S.A. Inc. S-8356M33MC-MEST2G DC to DC converter applications.
  • Serial communication converter
  • Program control systems
  • Electrical distribution systems
  • Plate bending machines
  • Automatic testing equipment
  • CNC system
  • Sensitive electronic devices
  • Computer monitoring equipment of building
  • Analog precision reference circuits
  • Machining centers
Step5Bar-code shipping tag
S-8356M33MC-MEST2G
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    0.9V~10V
  • Input Voltage (Min)
    0.9V
  • Topology
    Boost
  • Output Current-Max
    0.08A
  • Frequency - Switching
    300kHz
  • Duty Cycle (Max)
    85%
  • Length
    2.9mm