  • S25FL116K0XNFI010
S25FL116K0XNFI010
advertisement
Manufacturer No:
S25FL116K0XNFI010
HK JDW NO:
217-S25FL116K0XNFI010
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
S25FL116K0XNFI010
Description:
Surface Mount FL1-K Memory IC FL1-K Series 16 Mb kb 6mm mm
Quantity:
In Stock : 20
Step5Bar-code shipping tag
S25FL116K0XNFI010
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    16Mb 2M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    108MHz
  • Supply Current-Max
    0.025mA
  • Access Time
    8.5 ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI - Quad I/O
  • Organization
    4MX4
  • Memory Width
    4
  • Write Cycle Time - Word, Page
    3ms
  • Address Bus Width
    24b
  • Density
    16 Mb
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Programming Voltage
    3V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    20
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Alternate Memory Width
    2
  • Page Size
    256B
  • Length
    6mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FL1-K
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Additional Feature
    ALSO CONFIGURABLE AS 16M X 1
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V