  • S25FL164K0XNFI010
S25FL164K0XNFI010
advertisement
Manufacturer No:
S25FL164K0XNFI010
HK JDW NO:
217-S25FL164K0XNFI010
Package:
8-WDFN Exposed Pad
Datasheet:
S25FL164K0XNFI010
Description:
Surface Mount FL1-K Memory IC FL1-K Series 64 Mb kb 25mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 932
Step5Bar-code shipping tag
S25FL164K0XNFI010
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-WSON (5x6)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    FL1-K
  • Published
    2015
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    108MHz
  • Interface
    SPI, Serial
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Memory Size
    64Mb 8M x 8
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    25mA
  • Clock Frequency
    108MHz
  • Access Time
    8.5 ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI - Quad I/O
  • Data Bus Width
    8b
  • Write Cycle Time - Word, Page
    3ms
  • Address Bus Width
    24b
  • Density
    64 Mb
  • Max Frequency
    108MHz