  • S25FL208K0RMFI011
S25FL208K0RMFI011
advertisement
Manufacturer No:
S25FL208K0RMFI011
HK JDW NO:
217-S25FL208K0RMFI011
Package:
8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
S25FL208K0RMFI011
Description:
3/3.3V V Surface Mount FL2-K Memory IC FL2-K Series 8 Mb kb 25mA mA 8b b
Quantity:
In Stock : 166268
Step5Bar-code shipping tag
S25FL208K0RMFI011
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    FL2-K
  • Part Status
    Obsolete
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    8Mb 1M x 8
  • Nominal Supply Current
    25mA
  • Clock Frequency
    76MHz
  • Access Time
    5 ns
    SPI
  • Data Bus Width
    8b
  • Memory Width
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Address Bus Width
    1b
  • Density
    8 Mb
  • Standby Current-Max
    0.000032A
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    8b
  • Programming Voltage
    3V
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Page Size
    256B
  • Height Seated (Max)
    2.159mm