  • S27KL0641DABHA030
S27KL0641DABHA030
advertisement
Manufacturer No:
S27KL0641DABHA030
HK JDW NO:
217-S27KL0641DABHA030
Package:
24-VBGA
Datasheet:
S27KL0641DABHA030
Description:
Automotive, AEC-Q100, HyperRAM™ KL Memory IC Automotive, AEC-Q100, HyperRAM™ KL Series 8mm mm
Step5Bar-code shipping tag
S27KL0641DABHA030
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-VBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q100, HyperRAM™ KL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • HTS Code
  • Technology
    PSRAM (Pseudo SRAM)
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B24
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    64Mb 8M x 8
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Access Time
    40ns
  • Memory Format
    PSRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    8MX8
  • Memory Width
    8
  • Memory Density
    67108864 bit
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    8mm
  • Width
    6mm