  • S29CL016J0PQFM020
S29CL016J0PQFM020
advertisement
Manufacturer No:
S29CL016J0PQFM020
HK JDW NO:
217-S29CL016J0PQFM020
Package:
80-BQFP
Datasheet:
Description:
1.8/3.33.3V V CL-J Memory IC CL-J Series 20mm mm
Step5Bar-code shipping tag
S29CL016J0PQFM020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-BQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    CL-J
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    SYNCHRONOUS BURST MODE OPERATION ALSO POSSIBLE; TOP BOOT BLOCK
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    1.65V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.33.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    16Mb 512K x 32
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    66MHz
  • Supply Current-Max
    0.09mA
  • Access Time
    54ns
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    512KX32
  • Memory Width
    32
  • Write Cycle Time - Word, Page
    60ns
  • Standby Current-Max
    0.00006A
  • Memory Density
    16777216 bit
  • Programming Voltage
    3.3V
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
  • Command User Interface
  • Number of Sectors/Size
    1630
  • Sector Size
    2K16K
  • Ready/Busy
  • Boot Block
    TOP
  • Common Flash Interface
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Width
    14mm