  • S29GL01GP12TFI020
S29GL01GP12TFI020
advertisement
Manufacturer No:
S29GL01GP12TFI020
HK JDW NO:
217-S29GL01GP12TFI020
Package:
56-TFSOP (0.724, 18.40mm Width)
Datasheet:
Description:
3/3.3V V Surface Mount GL-P Memory IC GL-P Series 1 Gb kb 18.4mm mm 110mA mA
Quantity:
In Stock : 11152
Step5Bar-code shipping tag
S29GL01GP12TFI020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    56
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    GL-P
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    56
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    1Gb 128M x 8
  • Nominal Supply Current
    110mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    1GX1
  • Memory Width
    1
  • Write Cycle Time - Word, Page
    120ns
  • Density
    1 Gb
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Access Time (Max)
    120 ns
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Programming Voltage
    3V
  • Alternate Memory Width
    8
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
    YES
  • Command User Interface
  • Number of Sectors/Size
    1K
  • Sector Size
    128K
  • Page Size
    8/16words
  • Ready/Busy
  • Common Flash Interface
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    18.4mm