  • S29GL032N90FFI013
S29GL032N90FFI013
advertisement
Manufacturer No:
S29GL032N90FFI013
HK JDW NO:
217-S29GL032N90FFI013
Package:
64-LBGA
Datasheet:
Description:
3/3.3V V GL-N Memory IC GL-N Series 13mm mm
Step5Bar-code shipping tag
S29GL032N90FFI013
  • Package / Case
    64-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    GL-N
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    32Mb 4M x 8 2M x 16
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Supply Current-Max
    0.05mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    2MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    90ns
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Memory Density
    33554432 bit
  • Access Time (Max)
    90 ns
  • Programming Voltage
    3V
  • Alternate Memory Width
    8
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
  • Command User Interface
  • Number of Sectors/Size
  • Sector Size
    64K
  • Page Size
    8/16words
  • Ready/Busy
  • Boot Block
    BOTTOM/TOP
  • Common Flash Interface
  • Length
    13mm
  • Height Seated (Max)
    1.4mm
  • Width
    11mm