  • S29PL064J55BAI120
S29PL064J55BAI120
advertisement
Manufacturer No:
S29PL064J55BAI120
HK JDW NO:
217-S29PL064J55BAI120
Package:
48-VFBGA
Datasheet:
Description:
3/3.3V V Surface Mount PL-J Memory IC PL-J Series 64 Mb kb 8.15mm mm 55mA mA 16b b
Quantity:
In Stock : 3698
Step5Bar-code shipping tag
S29PL064J55BAI120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-VFBGA
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PL-J
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.B.1.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    TOP AND BOTTOM BOOT BLOCK
  • HTS Code
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Memory Size
    64M 4M x 16
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    4MX16
  • Memory Width
    16
  • Write Cycle Time - Word, Page
    55ns
  • Address Bus Width
    22b
  • Density
    64 Mb
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Access Time (Max)
    55 ns
  • Sync/Async
    Asynchronous
  • Word Size
    16b
  • Programming Voltage
    3V
  • Data Polling
    YES
  • Toggle Bit
    YES
  • Command User Interface
  • Number of Sectors/Size
    16126
  • Sector Size
    4K32K
  • Page Size
    8words
  • Ready/Busy
  • Boot Block
    BOTTOM/TOP
  • Common Flash Interface
  • Length
    8.15mm
  • Height Seated (Max)
    1mm