  • S87R5A2B1D1-120
S87R5A2B1D1-120
advertisement
Manufacturer No:
S87R5A2B1D1-120
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-S87R5A2B1D1-120
Package:
120
Datasheet:
S87R5A2B1D1-120
Description:
Industrial Relays SPDT 20A 120VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
S87R5A2B1D1-120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Socket
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    120
  • Operating Temperature
    -10°C~65°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    S87R
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 102 V
  • Depth
    41.1mm
  • Current Rating
    20A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    277V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    52.6mm x 33.3mm x 61.5mm
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    277V
  • Max Current Rating
    20A
  • Electrical Life
    50000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    800Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    20A@277VAC
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    277VAC -Max
  • Coil Current
    33mA
  • Must Operate Voltage
    102VAC
  • Power Consumption
    4W
  • Coil Power
    4W
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Input Current
    20A
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Coil Insulation
    Class B
  • Height
    61.5mm
  • Length
    33.3mm
  • Width
    52.6mm