  • SB020-E3/73
SB020-E3/73
advertisement
Manufacturer No:
SB020-E3/73
HK JDW NO:
884-SB020-E3/73
Package:
MPG06, Axial
Datasheet:
SB020-E3/73
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 600mA -65°C~125°C 500μA @ 20V 2-Termination Tape & Box (TB) MPG06, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
SB020-E3/73
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    MPG06, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 20V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 600mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    600mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.6A
  • Forward Voltage
    550mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    20V
  • Average Rectified Current
    600mA
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    20V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    20A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    20A