  • SB20H150CT-1E3/45
SB20H150CT-1E3/45
advertisement
Manufacturer No:
SB20H150CT-1E3/45
HK JDW NO:
884-SB20H150CT-1E3/45
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
SB20H150CT-1E3/45
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SB20H150CT-1E3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS, LOW LEAKAGE CURRENT
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10A
  • Forward Current
    20A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    990mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    150V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    150V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    200A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    200A