  • SB80C186XL12
SB80C186XL12
advertisement
Manufacturer No:
SB80C186XL12
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-SB80C186XL12
Package:
Datasheet:
SB80C186XL12
Description:
0.5mm 16-bit Microprocessor 80-Pin 12MHz 5V
Purchasing and Inquiry
SB80C186XL12 Overview
There is MICROPROCESSOR MICROPROCESSOR in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories. A total of 80 terminations have been recorded. Using a 5V voltage supply, you should be able to operate the cpu microprocessor. This microprocessor has an architecture of 16 bits. At 12MHz, the CPU operates. For information about 80 pins, please refer to the datasheet. An external data bus width of 16 is available on this CPU. In many applications, this CPU is mounted with a Surface Mount bus. 5V is the CPU core voltage. Additional features of the embedded microprocessor include: DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; NUMERIC COPROCESSOR INTERFACE.
SB80C186XL12 Features
16-Bit Structure
SB80C186XL12 Applications
There are a lot of Rochester Electronics SB80C186XL12 Microprocessor applications.
  • Leakage current tester
  • Switches
  • Current meter
  • Electronic jamming systems
  • Teletext terminals
  • Auto-breaking system
  • Aerospace navigation systems
  • Digital cameras
  • Measurement and control field
  • Process control devices
Step5Bar-code shipping tag
SB80C186XL12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    80
  • Number of Terminations
    80
  • Additional Feature
    DRAM REFRESH CONTROLLER; 3 PROGRAMMABLE TIMERS; NUMERIC COPROCESSOR INTERFACE
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    12MHz
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Voltage
    5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR
  • Bit Size
    16
  • Access Time
    12 μs
  • Address Bus Width
    20
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    16
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • Height Seated (Max)
    1.66mm
  • Length
    12mm
  • Width
    12mm