  • SC02S1205A
SC02S1205A
advertisement
Manufacturer No:
SC02S1205A
Manufacturer:
Delta Electronics
HK JDW NO:
216-SC02S1205A
Package:
8-SMD Module, 5 Leads
Datasheet:
SC02S1205A
Description:
Module DC-DC 1-OUT 5V 0.4A 2W 5-Pin SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SC02S1205A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SMD Module, 5 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Series
    SC02S/D (2W)
  • Size / Dimension
    0.50Lx0.37W x 0.35 H 12.75mmx9.3mmx9mm
  • Feature
    SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    Medical
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • JESD-30 Code
    R-PDMA-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    78%
  • Voltage - Isolation
    1kV
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    400mA
  • Voltage - Input (Min)
    10.8V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    400mA
  • Output Power
    2W
  • Current - Output 1
    400mA
  • Total Power Output-Max
    2W
  • Max Input Voltage (DC)
    13.2V
  • Min Input Voltage (DC)
    10.8V
  • Height
    8.89mm
  • Width
    9.3mm