  • SC1565I5T-2.5T
SC1565I5T-2.5T
advertisement
Manufacturer No:
SC1565I5T-2.5T
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-SC1565I5T-2.5T
Package:
TO-220-5
Datasheet:
SC1565I5T-2.5T
Description:
Enable Fixed SC1565I PMIC 3 TO-220-5
Quantity:
In Stock : 16679
Step5Bar-code shipping tag
SC1565I5T-2.5T
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SC1565I
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T5
  • Current - Supply (Max)
    1.75mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    35μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 1.5A
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.27V
  • Output Voltage1-Max
    4.8V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Load Regulation-Max(%)
    0.4%