  • SCT2160KEC
SCT2160KEC
advertisement
Manufacturer No:
SCT2160KEC
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-SCT2160KEC
Package:
TO-247-3
Datasheet:
SCT2160KEC
Description:
MOSFET N-CH 1200V 22A TO-247
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SCT2160KEC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Resistance
    160mOhm
  • Technology
    SiCFET (Silicon Carbide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    165W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Turn On Delay Time
    23 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    208m Ω @ 7A, 18V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 2.5mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1200pF @ 800V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    22A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    62nC @ 18V
  • Rise Time
    25ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1200V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    18V
  • Vgs (Max)
    +22V, -6V
  • Fall Time (Typ)
    27 ns
  • Turn-Off Delay Time
    67 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    22A
  • Threshold Voltage
    4V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    4V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    55A
  • Nominal Vgs
    4 V
  • Height
    5.03mm
  • Length
    15.9mm
  • Width
    20.95mm