  • SD15C.TCT
SD15C.TCT
advertisement
Manufacturer No:
SD15C.TCT
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-SD15C.TCT
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
SD15C.TCT
Description:
ESD Suppressor TVS 30KV 2-Pin SOD-323 T/R
Step5Bar-code shipping tag
SD15C.TCT
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SD15C.TCT.
    Select All
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    12A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    29V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    15V Max
  • Peak Pulse Current
    12A
  • Reverse Standoff Voltage
    15V
  • Peak Pulse Power
    350W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Capacitance @ Frequency
    75pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    16.7V
  • Length
    1.8mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    TRANSIENT PROTECTION
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    1.4mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    15V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    350W