  • SDE1006A-6R8M
SDE1006A-6R8M
advertisement
Manufacturer No:
SDE1006A-6R8M
HK JDW NO:
103-SDE1006A-6R8M
Datasheet:
SDE1006A-6R8M
Description:
Inductor Power Unshielded Wirewound 6.8uH 20% 1MHz Ferrite 4.2A 44mOhm DCR Automotive T/R
Step5Bar-code shipping tag
SDE1006A-6R8M
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.394Lx0.354W 10.00mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Depth
    9mm
  • Current Rating
    4.2A
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    44mOhm Max
  • Max DC Current
    4.2A
  • Frequency - Self Resonant
    32.1MHz
  • Current - Saturation
    4.6A
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    4.2A
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.228 5.80mm