  • SDM20N40A-7
SDM20N40A-7
advertisement
Manufacturer No:
SDM20N40A-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-SDM20N40A-7
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
SDM20N40A-7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDM20N40A-7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    7.994566mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    15μA @ 30V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 200mA
  • Forward Current
    200mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~125°C
  • Output Current-Max
    0.2A
  • Current - Average Rectified (Io)
    200mA DC
  • Forward Voltage
    550mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    200mA
  • Peak Reverse Current
    15μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Anode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1A
  • Natural Thermal Resistance
    500 °C/W
  • Height
    1mm
  • Length
    3.05mm
  • Width
    1.4mm